Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Diş teli, estetik bir görünüme sahip olmak amacıyla kullanılan bir diş tedavi işlemidir.

featured image

Diş teli, estetik bir görünüme sahip olmak amacıyla kullanılan bir diş tedavi işlemidir. Tedavi sonucunda estetik görünüme sahip olunmasının öncesinde, diş yapısında yamukluk, artık diş gibi sorunların bulunduğu noktalarda diş teli tedavisi zorunlu bir süreçtir. Diş teli, diş yapısına ve neden uygulandığına göre süreçlerde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diş teli ne kadar sürer sorusu için net bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Diş teli tedavisi ortalama olarak 8-30 ay arası değişen bir süre boyunca devam etmektedir.

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi, yapısında bozukluk yer alan dişler için gerekli bir tedavi sürecidir. Bu süreç içerisinde belirli periyotlarla kontroller gerçekleştirilir. Diş teli tedavisi içerisinde belirli yiyeceklerin özellikle cips, kuruyemiş gibi katı yiyeceklerin yenilmesi tavsiye edilmez. Bu yiyeceklerin sert olması nedeniyle braket kırılması gerçekleşebilir. Braket kırılmasıyla diş teli ne kadar sürer sorusunun cevabı da uzayacaktır.

Diş Teli Takma İşlemi

Diş teli takma işlemi içerisinde ilk olarak dişlerde temizleme işlemi yapılır ve ardından diş üzerine braket takımı gerçekleştirilir. Braket takımı sonrasında tel bu braketlerden geçirilerek sıkıştırılır. Braketler genel olarak telin tutulmasını sağlar. Tel tedavisi sırasında diş teli ne kadar sürer sorusunun doğru kullanım ve kontrollerde uygulanan sıkıştırma işlemi ile doğru orantısı bulunmaktadır.

Diş Teli Ağrısı

Diş teli genel olarak ağrı yapan bir tedavi süreci değildir. Diş teli içerisinde uygulanan braket sıkıştırma işlemleri o gün ve o günü takip eden en fazla iki gün boyunca ağrı oluşumu gerçekleştirir. Ancak bu işlem için diş hekimi tarafından sizler için ağrı kesici önerimi yapılacaktır. Diş teli ağrısı yalnızca dişlerin birbirine yaklaştırılması işlemi içerisinde kendini gösterir.

Diş Teli Lastik Tedavisi

Diş teli lastik işlemleri tedavinin son aşamalarında kullanılmaktadır. Lastik tedavisi, dişlerin aynı hizaya gelmesini sağlamak ve doğru bir diş postürü ortaya çıkartılması için uygulanmaktadır. Diş teli lastik tedavisinde alt ve üst bölgelerde yer alan dişler için arka bölgeden lastikleri bu iki alana takılması gerekmektedir. Lastik tedavisinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Eskişehir ve diğer tüm illerde hekimler önermektedir.