Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Diş dolgusu tedavisi genel olarak çürük dişlerde uygulanan bir işlemdir.

featured image

Diş dolgusu tedavisi genel olarak çürük dişlerde uygulanan bir işlemdir. Dolgu dayanıklı bir malzemeden yapılması nedeniyle uzun süreler boyunca dayanabilmektedir. Bu nedenle diş dolgusu yapımı bazı durumlar da geçici olarak yapılmasıyla, bir hafta ya da 3 gün kadar diş tedavisine bağlı olarak sürebilmektedir. Bu nedenle diş dolgusu ne kadar sürer sorusuna belirli bir cevap verilmesi mümkün değildir. Doğru bir bakım yapılması halinde diş dolgusu uzun süre boyunca durmaktadır.

Diş Dolgusu

Dişlerin yanlış bakımı ya da fırçalanmaması sonucunda dişlerde yemek kalıntıları kalmaktadır. Bu kalıntılar zamanla diş üzerinde oluşan asitlerin çözünmesine neden olarak çürüme meydana gelir. Çürük diş kapsamında dişin geri kazanılması için dolgu işlemi uygulanır. Dolgu işleminde diş içerisi ilk olarak temizlenir ve ardından dolgu malzemesi ile diş içerisi kaplanır ve sabitlenir. Diş dolgusu doğru bir şekilde yapılması halinde diş dolgusu ne kadar sürer konusunda uzun süreler dayanabilir.

Kırık Diş Dolgusu

Çürük dişlerin yanı sıra dolgu işlemi kırık dişler için de uygulanmaktadır. Kırık dişlerin eski haline getirilmesi için dolgu malzemeleri, diş yapısına uygun olarak yerleştirilir ve dişin eski, sağlıklı görünümü geri kazandırılır. Kırık dişlerde dolgu işlemi normal dolguya göre daha farklı bir şekilde yapılmaktadır. Kırık diş ve diğer işlemlerde Eskişehir diş hekimliği çözümleri oldukça etkili şekilde işlemektedir.

Diş Dolgusu Ağrısı

Diş dolgusu ne kadar sürer konusuna dolgunun düşmesiyle birlikte süreç sona erebilmektedir. Diş dolgusu ağrısı, dolgunun düşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu ağrı genel olarak çürük yapılı dişin ya da kırık dişin ortaya çıkardığı ağrı kendini gösterecektir. Bu ağrı asit yapısının çözünmesiyle ortaya çıkar. Ortaya çıkan asit diş yapısının iltihaplanması ve ağrı yapmasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde direkt olarak diş hekimine başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Diş Dolgusu Sonrası Ağrı

Diş dolgusu yapılmasının ardından kısa süreli ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrı işlemin uygulandığı süreç nedeniyle gözlemlenir. Süreç sonrasında ağrı kesiciler ile geçirilecek küçük ağrılardır. Diş hekimi tavsiyesi ile ılık yiyecekler yenilmesi ve diş dolgusunu zorlayacak yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.